Select Page

Wothko?

Pek yakında burada.

İnceleme – Disco Elysium

Disco Elysium sıradan bir detektif romanı gibi başlıyor: Hafızasını yitirmiş bir karakter, dağınık bir oda ve çözülmesi gereken bir vaka.
Tarih: Haziran 2, 2020
Disco Elysium'dan Revachol şehrinin uzaktan bir görüntüsüdür.

Disco Elysium psikolojik derinliği ile basit bir detektif hikayesi olmadığını ilk sahnesinden itibaren gösteriyor. Adını henüz bilmediğimiz ve narkotik eğilimleri olan sıra dışı detektifimiz ile bir yandan faili malum bir cinayetin kanıtlarını ararken diğer bir yandan da geçmiş zamanın izinde kendimizi bulmaya çalışıyoruz.

Hikâye sıradan bir giriş yapıyor. Kahramanımız uyandığında kendini yıkık dökük bir otel odasında tüm hafızasını yitirmiş bir halde buluyor. Ayakkabısının teki yok, cam kırık. Lambaya asılı kalmış kravatına uzanırken elektrik çarpıyor, neredeyse bayılıyor. Aynada kendisini tanımakta güçlük çekiyor. Lobiye indiğinde bir süredir sarhoş gezdiğini, otele borcu olduğunu öğreniyoruz. Dışarıda bir grev olduğunu ve birkaç gündür bahçede asılı duran bir cesedi soruşturmak için buraya geldiğimizi duyuyoruz.

Ama tüm bunlardan önce kendimizi bir karanlıkta buluyoruz. Uyanmak istesek de uyanamıyor, karanlığın ve hiçliğin içinde, beynimizin en ilkel haliyle konuşarak başlıyoruz hikayemize. Biraz daha fazla hiçlik için ya da hemen o an uyanmak için o ilkel varlığımıza yalvarıyoruz. Neler oluyor?

Disco Elysium'da karakter özelliklerini gösteren bir ekran görüntüsüdür.
Disco Elysium’un kendine has karakter özellikleri aksiyon bazlı bir hikaye olmaması sebebiyle alışıldık D&D kalıplarının dışına çıkıyor. © ZA/UM

Disco Elysium, fiziksel ve zihinsel şekilde ayrılan alışıldık karakter gelişim sistemini duygusal yetenekler ile genişletmenin ve özgün bir biçimde detaylandırmanın yanı sıra, karakterin iç dünyasını oyunun merkezine yerleştirerek benzerlerinden tamamen farklı bir deneyim sunuyor. Karakterimizin mantık ya da empati gibi yetenekleri belli eylemleri gerçekleştirmesine olanak tanımanın ötesinde iç konuşmalarımızın da ayrılmaz bir parçası haline geliyor. En önemlisi ise, bu iç konuşmalar sırasında hiçbir zaman kendimiz dediğimiz bir bütün ile konuşmuyor, onun yerine mesela mantık yeteneğimizle, ya da empati yeteneğimizle konuşuyor, hatta zaman zaman farklı yeteneklerimizin birbiri ile diyaloğuna tanık oluyoruz.

Oyunun ilk sahnesinden itibaren dahil olduğumuz ve karakterimizin etkileşime geçtiği bu duygular ve düşünceler, kontrolün hiçbir zaman tamamen bizde olmadığı hissini çok iyi aktarıyor. Ben dediğimiz varlık ile özellikler arasındaki hiyerarşi tersine dönüyor: Özelliklerinden bağımsız bir karakter ve bu bağımsız karakterin sahip olduğu özelliklerden değil, sadece ama sadece bu özelliklerden oluşan ve bunlardan bağımsız bir varlığa sahip olmayan bir özneden bahsediyoruz.

İşte tam olarak burada, karakterin psikolojik yolculuğu ile oyuncunun oyun deneyimi de özdeşleşiyor. Karakterin tercihlerini sorguladığı her an aslında oyuncuyu sorguladığını, karakterin kendini bulma çabasının tamamen oyuncunun tercihlerini sorgulamak üzerinden şekillendiğini ve bu süreçte bulunanın, ya da bulunamayanın, aynı zamanda oyuncunun kendi karakteri olduğunu kısa zaman içinde keşfediyorsunuz.

Disco Elysium'da ipucu peşinde koşan dedektifleri gösteren bir ekran görüntüsüdür.
Revachol şehrinin her köşesi görsel bir şölen sunuyor. © ZA/UM

Bu sorgulama Disco Elysium yanlış kararlar da verebilmenize veya başarısız olmanıza her an her şekilde izin verebildiği için etkileyici boyutlara ulaşabiliyor. Yanlış kararlarınızın ya da başarısızlıklarınızın sonucunda çoğunlukla beklendik ve telafi edilebilir, bazen de beklenmedik ve geri dönülemez sonuçlarla karşılaşıyor, amacınıza ulaşabilmek için bambaşka yollar takip etmek zorunda kalıyor, bu uğraşlarınız sırasında yeni insanlarla tanışıp onların hikayelerini dinliyor, isterseniz bu insanların dertlerine ortak olabiliyorsunuz.

Disco Elysium’u diğer RPG’lerden ayıran en önemli özelliklerinden bir diğeri de işte bu kaybedişin güzelliğini her an vurguluyor olması: Şans eseri denk geldiğiniz bir kasetten dinlediğiniz hüzünlü bir parçayı anılarınızı yitirdiğiniz otelin lobisinde seslendirirken şarkıyı doğru ya da yanlış söylemeniz hiç fark etmiyor, Disco Elysium her iki hali de benzersiz bir güzellikte sunuyor.

Disco Elysium defalarca denenmiş polisiye unsurları derin karakter yapısı, etkileyici sanat tasarımı ve özenle seçilmiş müzikleri ile benzeri olmayan büyüleyici bir anlatıya çeviriyor. Şiddetle tavsiye edilir.

Keşfetmeye devam et.

İzlanda Müziği

Zaman içinde İzlanda’dan çıkan müziği daha da tanıdıkça ve belli yapımlarda dinleme şansını yakaladıkça, aralarından bazı bestecilerin müziğine kendimizi daha yakın hissedebiliriz.

Tiyatronun Hakiki Başlangıcı

Başlangıçlarda olduğu gibi tarihsel kesintiler ve yeniden başlangıçlarda da tarihsel bir zaruretin izine rastlamak kolay değil.

Jodorowsky ve Dune

Yeni Dune uyarlamasını beklerken, Jodorowsky’nin 46 yıl önce yarım kalan hayalini yeniden ziyaret ediyoruz.

İnceleme – Disco Elysium

Disco Elysium sıradan bir detektif romanı gibi başlıyor: Hafızasını yitirmiş bir karakter, dağınık bir oda ve çözülmesi gereken bir vaka.