Select Page

Wothko?

Pek yakında burada.

İnceleme – Celeste

Etkileyici kontrol dinamiği ve duygusal hikayesi ile Celeste beklenmedik bir başarıya imza atıyor.
Tarih: Haziran 2, 2020
Celeste'i bir kalbe uzanırken gördüğümüz bir oyun afişidir.
© Matt Makes Games

Celeste’i oynamak sıklıkla kaybetmeyi, yeniden denemeyi, her denemede hedefe biraz daha yaklaşmayı gerektiriyor: Biraz el çabukluğu, biraz düşünce, ama her seferinde en ideal zamanda en doğru şekilde sıçramak, tutunmak, belki tekrar sıçramak. Tekrar tekrar denerken oyunun güzelliğinin ve size uyum sağlayan başarılı müzikleri içinde kaybolmak da yine deneyimin ayrılmaz bir parçası oluyor.

Celeste ekran görüntülerinden sadece bir başka iki boyutlu platform oyunu gibi görünüyor olsa da içine girdiğiniz ilk andan itibaren sizi şaşırtmayı başarıyor. Oyunun ana karakteri Madeline’i kontrol etmek tüm başarısızlığınıza rağmen müthiş bir haz veriyor. İçine girdiğimiz dünya ise modern zamanın baskılarına dair duygusal bir hikâyeyi oyun dinamikleri ile harmanlayarak kesintisiz bir anlatı sunuyor.

Oyun dinamiği sağa sola hareket edebilmenin yanında sadece hoplamak, hızlıca kaymak ve tutunmak üzerine kurulu olsa da zamanlamanız ve kullandığınız yön tuşları kendinizi nerede bulacağınızı kritik şekilde değiştiriyor. Bu basit görünen ama uzmanlık gerektiren kontrol sistemi, her bölümde farklı zorluklar barındıran platform tasarımları ile akıcı bir oyun deneyimi de sağlıyor.

Celeste'in dikenler arasında hopladığı bir ekran görüntüsüdür.
Bu seferlik başardık, ama henüz bu işin başındayız. © Matt Makes Games

Sıklıkla bir dikene değerek ya da serbest düşüş ile ekranın altında kaybolarak başarısız olsanız bile Celeste yeniden denemeniz konusunda bağışlayıcı davranarak sizi uygun bir noktadan hızlıca tekrar başlatarak oyunun akışını hiç bölmüyor. Tekrar tekrar başarısız olarak sadece daha da hırslanıyor, başarılı olduğunuzda da emeklerinizin karşılığını veren bir tatmin duygusuyla doluyorsunuz. Bunlara oyunun gizli bölümleri ve boss-fight benzeri finalleri de eklendiği zaman sizi saatlerce meşgul edecek bir oyunla karşılaşıyorsunuz.

Son zamanların en başarılı oyun müziklerinden birine sahip olan Celeste, sizi kimi zaman hızlandırıp kimi zaman yavaşlatarak da harika bir tempo yakalıyor. Lena Raine’nin bestelerinin değişen enstrümanları ve yoğunluğu oyunun piksel sanatının güzelliği ile birleşerek yirmi saate varan eşsiz bir deneyim sunuyor. Hikâyesinin depresyon, panik atak, sosyal baskı gibi konuları da ele alan psikolojik derinliği ile beraber Celeste, platform oyunları arasında az bulunur bir elmasa dönüşüyor.

Keşfetmeye devam et.

İzlanda Müziği

Zaman içinde İzlanda’dan çıkan müziği daha da tanıdıkça ve belli yapımlarda dinleme şansını yakaladıkça, aralarından bazı bestecilerin müziğine kendimizi daha yakın hissedebiliriz.

Tiyatronun Hakiki Başlangıcı

Başlangıçlarda olduğu gibi tarihsel kesintiler ve yeniden başlangıçlarda da tarihsel bir zaruretin izine rastlamak kolay değil.

Jodorowsky ve Dune

Yeni Dune uyarlamasını beklerken, Jodorowsky’nin 46 yıl önce yarım kalan hayalini yeniden ziyaret ediyoruz.

İnceleme – Disco Elysium

Disco Elysium sıradan bir detektif romanı gibi başlıyor: Hafızasını yitirmiş bir karakter, dağınık bir oda ve çözülmesi gereken bir vaka.