Celeste

Zorlayıcı bölüm tasarımları, etkileyici kontrol dinamiği, ve duygusal hikayesi ile Celeste beklenmedik bir başarıya imza atıyor.
31 July 2020 | 
Celeste - Sanat Çalışması
2020'nin beklenmedik başarılarından biri. © Matt Makes Games

Celeste’i oynamak sıklıkla kaybetmeyi, yeniden denemeyi, her denemede hedefe biraz daha yaklaşmayı gerektiriyor: Biraz el çabukluğu, biraz düşünce, ama her seferinde en ideal zamanda en doğru şekilde sıçramak, tutunmak, belki tekrar sıçramak. Tekrar tekrar denerken oyunun güzelliğinin ve size uyum sağlayan başarılı müzikleri içinde kaybolmak da yine deneyimin ayrılmaz bir parçası oluyor.

Celeste ekran görüntülerinden sadece bir başka iki boyutlu platform oyunu gibi görünüyor olsa da içine girdiğiniz ilk andan itibaren sizi şaşırtmayı başarıyor. Oyunun ana karakteri Madeline’i kontrol etmek tüm başarısızlığınıza rağmen müthiş bir haz veriyor. İçine girdiğimiz dünya ise modern zamanın baskılarına dair duygusal bir hikâyeyi oyun dinamikleri ile harmanlayarak kesintisiz bir anlatı sunuyor.

Celeste - Ekran Görüntüsü
İlk bölümlerde nasıl sıçrayacağımızı öğrenirken tırmanışa da başlamış oluyoruz. © Matt Makes Games

Oyun dinamiği sağa sola hareket edebilmenin yanında sadece hoplamak, hızlıca kaymak ve tutunmak üzerine kurulu olsa da zamanlamanız ve kullandığınız yön tuşları kendinizi nerede bulacağınızı kritik şekilde değiştiriyor. Bu basit görünen ama uzmanlık gerektiren kontrol sistemi, her bölümde farklı zorluklar barındıran platform tasarımları ile akıcı bir oyun deneyimi de sağlıyor.

Sıklıkla bir dikene değerek ya da serbest düşüş ile ekranın altında kaybolarak başarısız olsanız bile Celeste yeniden denemeniz konusunda bağışlayıcı davranarak sizi uygun bir noktadan hızlıca tekrar başlatarak oyunun akışını hiç bölmüyor. Tekrar tekrar başarısız olarak sadece daha da hırslanıyor, başarılı olduğunuzda da emeklerinizin karşılığını veren bir tatmin duygusuyla doluyorsunuz. Bunlara oyunun gizli bölümleri ve boss-fight benzeri finalleri de eklendiği zaman sizi saatlerce meşgul edecek bir oyunla karşılaşıyorsunuz.

Son zamanların en başarılı oyun müziklerinden birine sahip olan Celeste, sizi kimi zaman hızlandırıp kimi zaman yavaşlatarak da harika bir tempo yakalıyor. Lena Raine’nin bestelerinin değişen enstrümanları ve yoğunluğu oyunun piksel sanatının güzelliği ile birleşerek yirmi saate varan eşsiz bir deneyim sunuyor. Hikâyesinin depresyon, panik atak, sosyal baskı gibi konuları da ele alan psikolojik derinliği ile beraber Celeste, platform oyunları arasında az bulunur bir elmasa dönüşüyor.

Bu bir reklam olabilirdi.

Reklam vermek için hemen iletişime geçin.

Bunlar da ilginizi çekebilir.

İzlanda Müziği

İzlanda Müziği

Zaman içinde İzlanda’dan çıkan müziği daha da tanıdıkça ve belli yapımlarda dinleme şansını yakaladıkça, aralarından bazı bestecilerin müziğine kendimizi daha yakın hissedebiliriz.
Gerçeklik Hayli Karmaşıktır

Gerçeklik Hayli Karmaşıktır

Tarihsel anlamda başlangıç olgusu kronolojik anlamda geride bıraktığımız bir olay olmaktan çok, güncel tarihin, şimdinin ve geleceğin içinde yaşamakta olan bir nüve olarak karşımıza çıkıyor.

Pin It on Pinterest